22 Mar 2016

DHI zrealizuje KPOWM (Krajowy Program Ochrony Wód Morskich)

DHI Polska współautorem Krajowego Programu Ochrony Wód Morskich

W styczniu 2016 r. firma DHI Polska w konsorcjum z firmą Grontmij przystąpiła do projektu dotyczącego opracowania Krajowego Programu Ochrony Wód Morskich (KPOWM) wraz ze strategiczną oceną oddziaływania na środowisko, na zlecenie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW). DHI Polska włączyła w prace nad projektem zespół ekspertów z DHI Dania oraz brytyjskiej organizacji Cefas.

KPOWM jest strategicznym dokumentem, którego obowiązek opracowania wynika z wdrażania Ramowej Dyrektywy w sprawie Strategii Morskiej. KPOWM jest przygotowywany zarówno w Polsce, jak i pozostałych krajach członkowskich po raz pierwszy. Należy podkreślić, że niniejszy program działań, stanowiący finalny, przed-realizacyjny krok w cyklu planistycznym, oraz jego realizacja będzie kontynuacją wieloletnich wysiłków podejmowanych przez Polskę w dziedzinie ochrony środowiska morskiego, realizowanych we współpracy m.in. z HELCOM.

Opracowany projekt Krajowego Programu Ochrony Wód Morskich (KPOWM) wraz z prognozą oddziaływania na środowisko został w dniu 8 marca br. poddany do publicznych konsultacji społecznych. Konsultacje społeczne odbywać się będą w terminie 8 – 29 marca 2016 r. Dokumenty dostępne są na stronie www.chronmorze.pl, jak również w wersji papierowej w siedzibach KZGW, RZGW w Gdańsku i RZGW w Szczecinie.

 



Na podstawie analizy obecnego stanu środowiska morskiego i określonych celów środowiskowych KPOWM określił istniejące i wyznaczył nowy zakres działań, które należy podjąć, aby utrzymać lub poprawić ten stan. Wskazano dodatkowo 57 nowych działań (m.in. administracyjnych, prawnych, kontrolnych, edukacyjnych, inwestycyjnych), których realizację i wdrożenie oszacowano na koszt blisko 3,2 mld zł. Określone działania zostały poddane analizie kosztów-korzyści ilościowej i jakościowej, celem potwierdzenia zasadności ich realizacji.

W dniu 16 marca br. w Sopocie odbyła się konferencja w ramach trwających konsultacji społecznych. W spotkaniu udział wzięło ponad 70 osób, ekspertów, praktyków zajmujących się ochroną wód Bałtyku, związanych m.in. z gospodarką morską, gospodarką wodną, żeglugą, reprezentujących administrację rządową i samorządową, środowiska naukowe, jak i podmioty prywatne.

Jeszcze do 29 marca br. każdy może się wypowiedzieć! Zachęcamy do zabrania głosu w zakresie proponowanych działań, ich oceny ekonomicznej, środowiskowej, czy też zaproponować inne rozwiązania, służące osiągnięciu celów środowiskowych wód morskich. Każdy głos w dyskusji jest cenny! Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia strony poświęconej projektowi oraz do obejrzenia filmu promującego konsultacje społeczne dokumentu.

Po zakończonej procedurze konsultacji społecznych, projekt KPOWM zostanie przez Wykonawców uzupełniony i zweryfikowany, wskutek zgłoszonych zasadnych uwag, a następnie przekazany KZGW, które procedować będzie formalne przyjęcie dokumentu przez Radę Ministrów i przekazanie do Komisji Europejskiej.